Menu Zamknij

SOLARIS zbuduje linie badawcze obiecujące dla badań nad dziedzictwem kultury

Jak często macie szansę naocznie przekonać się jak zbudowany jest synchrotron?

Dzięki prof. dr. Pawłowi Koreckiemu i dr. inż. Tomaszowi Kołodziejowi wykorzystaliśmy taką niepowtarzalną okazję i zajrzeliśmy do wnętrza synchrotronu należącego do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.  Dzięki prowadzonym aktualnie pracom konserwacyjnym zobaczyliśmy części aparatury, które na co dzień są odgrodzone od zwiedzających i badaczy grubymi ścianami betonu.

Synchrotron SOLARIS jest potężnym narzędziem dla naukowców, którzy jak dotąd mogą korzystać z dwóch linii badawczych: PEEM/XAS dedykowanej do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego i UARPES do badania struktury elektronowej materii. Planowany rozwój Centrum SOLARIS jest imponujący. W przyszłości na hali powstanie kilkanaście linii badawczych, wśród których znajdą się techniki bardzo użyteczne dla naszych studiów.

Szczególnie obiecująco zapowiada się linia POLYX umożliwiająca otrzymanie przestrzennej mapy pierwiastków, związków chemicznych i faz krystalicznych próbki. Takie informacje o budowie chemicznej warstw malarskich lub tomogramy pozwalające ocenić stan uszkodzeń mechanicznych otwierają przed nami nowe możliwości. Już nie możemy się doczekać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *