HERIe: spotkanie zespołu w Getty Conservation Institute w Los Angeles

W pierwszym tygodniu września dr hab. Łukasz Bratasz i dr Marcin Strojecki odbyli podróż do Los Angeles, by spotkać się z dr hab. Michałem Łukomskim, członkiem grupy Badań nad Dziedzictwem Kultury, który obecnie kieruje grupą Preventive Conservation (konserwacji zapobiegawczej) w Getty Conservation Institute (GCI).

W rozmowach uczestniczyli także:

• dr Lindsay Oakley, asystent w grupie Badań nad Dziedzictwem Kultury,
  • Vincent Beltran, asystent naukowy w GCI,
  • Joel Taylor, starszy specjalista ds. projektów w GCI,
  • Annelies Cosaert, stażystka w GCI,
  • Naoki Fujisawa, pracownik naukowy w GCI,
  • Ashley Freeman, studentka doktoratu na Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym.

Konsultacje dotyczyły dalszego rozwoju HERIe  – narzędzia do ilościowej oceny ryzyka zniszczenia obiektów kultury pod wpływem czynników klimatycznych.

Czym jest HERIe?

HERIe.mnk.pl

HERIe to narzędzie, które pozwala użytkownikowi wprowadzić dane dotyczące zmian wilgotności i temperatury panujących w muzeum lub innym miejscu przechowywania zabytkowego obiektu. Na podstawie rodzaju materiału obiektu, wybranego z dostępnej bazy danych, otrzymuje się wykres pozwalający natychmiast ocenić ryzyko, jakie niosą ze sobą wprowadzone wahania klimatu.

Narzędzie zostało zaprojektowane w taki sposób, by być intuicyjne w obsłudze i analizie otrzymanych danych. Jest ono dedykowane w szczególności do konserwatorów, którzy na co dzień podejmują decyzje o wprowadzeniu zmian w kwestii przechowywania cennych zbiorów.

wykres odkształcenia wraz z odpowiadającym mu wykresem zmian wilgotności względnej
Przykład możliwości HERIe: wykres odkształcenia deski topolowej w zadanych warunkach klimatycznych