W uniwersyteckim miasteczku Lund, oddalonym o zaledwie 20km od Malmö i tylko 60km od Kopenhagi, odbyła się konferencja Future for Religious Heritage: European Sustainable Religious Heritage.
Brzmi nietypowo i ciekawie? Tak było!
Tematyka obejmowała wyzwania, z jakimi mierzą się rozmaite religie i grupy wyznaniowe: od problemów nieużytkowanych kościołów w krajach skandynawskich, które mogłyby lepiej służyć lokalnej społeczności, po turystykę zapomnianymi śladami islamu w buddyjskiej Tajlandii. Nadrzędnym celem konferencji było znalezienie zrównoważonych i energooszczędnych rozwiązań dla dziedzictwa religijnego.
Nasza koleżanka, Magda Soboń, zaprezentowała tam wyniki swoich badań dot. wrażliwości masywnych obiektów drewnianych na dynamiczne zmiany klimatu. Problem ten jest szczególnie ważny dla wnętrz zabytkowych kościołów często dekorowanych drewnianymi rzeźbami.
Badania są wynikiem projektu PRELUDIUM (nr 2020/37/N/HS2/01727), o którym możecie przeczytać więcej na podstronie projektu.
Oprócz części merytorycznej, organizatorzy pokazali nam swoje dziedzictwo w praktyce, zarówno namacalne – jak cmentarz w Malmö zaprojektowany przez słynnego szwedzkiego architekta Sigurda Lewerentza – jak i dziedzictwo nienamacalne – koncert ludowych śpiewów Saamów.