Wracamy na bogaty w dziedzictwo kultury Zachód Polski

Spotkania strategiczne, podczas których planujemy, omawiamy i podsumowujemy prowadzone projekty w scenerii ważnych, a często nieznanych, zabytków są tradycją naszej grupy.

W zeszłym roku udaliśmy się na Dolny Ślask, by podziwiać kunszt barokowych artystów: Michaela Willmana oraz Ignacio Provisore. Tym razem orbitowaliśmy na granicy trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego, odwiedzając mało popularne, a warte zobaczenia miejsca.

Tematem przewodnim było malarstwo sakralne rokokowego artysty-bernardyna, Walentego Żebrowskiego. Oryginalny styl malarza przejawiał się w tym, że do swoich dzieł wprowadzał elementy iluzjonistyczne i motywy pejzażowe. Kunszt Żebrowskiego podziwialiśmy na murach i sklepieniach Kościoła oo. Bernardynów w Warcie oraz w pobernardyńskim zespole klasztornym w Kaliszu.

Noc spędziliśmy w Pałacu Myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie, który jest perełką architektoniczną zaprojektowaną przez Karla Friedricha Schinkla. Pałacyk był chętnie odwiedzany przez Fryderyka Chopina, a dźwięki jego kompozycji towarzyszyły nam przez cały wieczór.

Podróż zakończyliśmy wizytą w Oleśnicy, gdzie rozwijająca się firma Custom Cube projektuje i wytwarza gabloty muzealne dla największych partnerów w Polsce, a niedługo również za granicą. Zostaliśmy zaproszeni do podejrzenia zarówno pracy projektantów jak i monterów, a późniejsza dyskusja obfitowała we wzajemne pytania i dzielenie się arkanami z jednej strony nauki, a z drugiej biznesu, związanych z dziedzictwem kultury.

Już nie możemy się doczekać przyszłorocznego wyjazdu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *