Dzięki uprzejmości dr Aleksandry Papis, kierującej Laboratorium Konserwacji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, mieliśmy okazję odwiedzić miejsce pracy jej zespołu i zapoznać się z problematyką ich codziennych zadań. Członkowie działu konserwacji podzielili się z nami cennymi informacjami dotyczącymi stosowanych metod. Podkreślili, że w ich podejściu nowatorska jest próba zachowania autentyczności należących do muzeum obiektów i budynków, tak by nie zafałszować związanej z nimi historii stosowanymi zabiegami konserwatorskimi. Jeżeli zniszczenia pochodzą z okresu istnienia obozu, nie są naprawiane, jedynie zabezpieczane, by jak najdłużej pełnić rolę „milczących świadków historii”.
Ze swojej strony mogliśmy zaproponować Muzeum w Auschwitz-Birkenau gotowość do dzielenia się doświadczeniem członków naszej grupy w zakresie oceny stanu zachowania zabytków, analizy procesów degradacji i zaleceń dotyczących mikroklimatu. W wyniku spotkania pojawił się pomysł by Muzeum wzięło aktywny udział w proponowanym projekcie dotyczącym degradacji octanu celulozy (celuloidu) przy wsparciu i w ramach projektu CRAQUELURE.
W spotkaniu grupę Badań nad Dziedzictwem Kultury reprezentowali: dr hab. Łukasz Bratasz, dr Leszek Krzemień, dr Lindsay Oakley i Magdalena Soboń. Cieszymy się na kolejną szansę na współpracę, która na pewno przyniesie wiele obopólnych korzyści.