Londyńskie badania nad temperą jajową

Dzięki długoletniej współpracy naszej grupy z dr Marianne Odlyha oraz programowi stypendialnemu STER, doktorantka Katarzyna Poznańska wzięła udział w miesięcznym stażu w Birkbeck, University of London, Research Centre for Scientific Analysis of Cultural Heritage. Laboratorium specjalizuje się w stosowaniu zaawansowanych technik analitycznych w celu oceny i zapobieganiu degradacji obiektów kultury, takich jak obrazy, malowidła ścienne i gobeliny, a Marianne posiada ogromne doświadczenie w badaniach nad dziedzictwem kultury.

Wyjazd stanowił kontynuację badań na temperą i pozwolił na scharakteryzowanie farb temperowych technikami DMA (dynamiczna analiza mechaniczna) oraz DETA (pomiary dielektryczne) w zależności od temperatury i wilgotności względnej. Dodatkowo możliwe było przyjrzenie się naszym farbom w nanoskali dzięki mikroskopii sił atomowych (AFM) na UCL Engineering.

Dzięki uprzejmości Davida Thicketta możliwa była również wizyta w Ranger’s House i przyjrzenie się pracy w laboratorium badawczym, pracowni konserwacji oraz zwiedzanie tego historycznego budynku, jak i podziwianie bogatej kolekcji obiektów, które są w nim prezentowane.

Londyńskie muzea oferowały wiele możliwości kontaktu ze zróżnicowanymi grupami obiektów: dziedziny botaniki, paleontologii i zoologii w Natural History Museum, obiekty archeologiczne w British Museum, sztuka użytkowa w Victoria and Albert Museum, po najnowsze obiekty wzornictwa w Design Museum. Nie mogło zabraknąć wizyty w National Gallery!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *