Krakelura na obrazie “Matka Boska z Dzieciątkiem” w obiektywie mikroskopu

Zespół z Instytutu Katalizy skanuje obraz

Kolejne krakowskie dzieło sztuki sakralnej znalazło się pod obiektywem naszego mikroskopu HIROX. Tym razem był to obraz sztalugowy „Matka Boska z Dzieciątkiem” nieznanego autora ze Skarbca Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Czego szukaliśmy pod mikroskopem? Odpowiedź jest nietypowa: badaliśmy charakterystykę siatki spękań pokrywającej powierzchnię dzieła. Jest to część realizowanego przez nas projektu GRIEG.  Skanowanie obrazu a następnie jego cyfrowe odwzorowanie pozwala na swobodę analizowania tzw. krakelury w mikroskali.

Obraz został wykonany techniką tempery na podobraziu drewnianym o wymiarach ok. 31,2cm x 24,2 cm. Czas powstania szacowany jest na XIV wiek.  Uważa się, że obraz jest darem królowej Jadwigi dla Kościoła Mariackiego. Te informacje uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Aleksandry Hola i Marii Zając, które prowadzą prace konserwatorskie i restauratorskie nad obrazem.

Skanowania obrazu dokonał nasz zespół w składzie: Noemi Zabari, Sergii Antropov i Łukasz Bratasz. Skanowanie z rozdzielczością x90 potrwało 3,5 doby, co w rezultacie dało nam zestaw 43600 małych fragmentów, których „zszycie” pozwoli stworzyć cyfrowy obraz dzieła. Ich złożenie zajmie ok. 3 tygodni, a efekt będzie podobny do „Dziewczyny z perłą” Vermeera – https://www.micro-pano.com/pearl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *