20. konferencja „Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków”

Ponownie wzięliśmy udział w wyjątkowej na polską skalę konferencji „Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków”. Tym razem odbyła się ona w konwencji online, co nie przeszkodziło w zgromadzeniu blisko 200 uczestników.

Dr hab. Łukasz Bratasz, jako jeden z organizatorów konferencji, przewodniczył pierwszej sesji referatów, otworzonej przez bardzo ciekawy wykład plenarny prof. Heinza Eberharda Mahnke z Freie Universität Berlin. W trakcie wystąpienia pod tytułem „Virtual Unfolding of Folded Papyri” prof. Mahnke zaprezentował jedno z najciekawszych zastosowań mikro-tomografii komputerowej w ochronie dziedzictwa kultury: możliwość odtworzenia wyglądu papirusu, niemożliwego do rozwinięcia metodami mechanicznymi, a często nawet odnajdywanego w stanie po pirolizie, wraz z odczytaniem zapisanego na nim tekstu.

Autorką jednego z wystąpień w tej samej sesji była nasza koleżanka z grupy, Magdalena Soboń, która przedstawiła wyniki modelowania ryzyka pękania rzeźb (i innych masywnych obiektów) drewnianych na skutek dynamicznych wahań klimatu, które prowadzi pod okiem dr. Bratasza.

Z podobnym wystąpieniem uczestniczyliśmy w konferencji COMSOL Europe 2020. Można je znaleźć na naszej stronie pod linkiem http://heritagescience.edu.pl/nasze-modele-na-wybiegu-konferencja-comsol-europe-2020/

Cieszymy się, że mimo pandemii nie słabnie zainteresowanie dzieleniem się wiedzą i wynikami badań wśród szerokiego grona naukowców  i profesjonalistów w dziedzinie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *