Getty Conservation Institute udostępnia za darmo współtworzony przez nas podręcznik emisji akustycznej

Nasza współpraca z naukowcami z Getty Conservation Institute oraz Canadian Conservation Institute zaowocowała publikacją zawierającą wytyczne dotyczące stosowania techniki emisji akustycznej (EA) w monitoringu dziedzictwa kultury.

„Acoustic Emission Monitoring for Cultural Heritage” jest publikacją w formie „open-access”, dającą darmowy dostęp do wyczerpujących informacji na temat sprzętu, czujników i protokołów pomiarów emisji akustycznej. Co więcej pozwala na porównanie zalet i ograniczeń tej techniki na polu wykrywania, rejestrowania oraz interpretowania zniszczeń. Została ona przygotowana głównie z myślą o konserwatorach i naukowcach prowadzących badania w obszarze dziedzictwa kultury, jednak zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jej treścią.

Emisja akustyczna jest wysoce czułą i nieniszczącą techniką, pozwalającą na monitorowanie biegnących w tym samym czasie procesów destrukcyjnych w materiałach i obiektach. W naszej grupie specjalistą w tej dziedzinie jest dr Marcin Strojecki.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją!