Anonsujemy muzealnikom wyniki projektu PRELUDIUM

W czwartek 11 kwietnia gościliśmy w pięknej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu muzealników i naukowców zajmujących się dziedzictwem kultury. Okazją do spotkania był warsztat o tematyce prewencji konserwatorskiej, który odbył się pod szyldem Polskiego Konsorcjum Dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym E-RIHS.pl.

Takie spotkanie musiało rozpocząć się od identyfikacji zagrożeń dla kolekcji muzealnych, wśród których ogromnie ważną tematyką jest ryzyko uszkodzeń na skutek niestabilności mikroklimatu. Łukasz Bratasz poprowadził prelekcję wprowadzającą uczestników w fizyczne podstawy procesów degradacji obiektów, która świetnie przygotowała grunt pod wystąpienie naszej koleżanki, Magdy Soboń, podsumowujące wyniki uzyskane w projekcie PRELUDIUM. Magda zaprezentowała analizę zagrożeń związanych z dynamicznymi wahaniami mikroklimatu zwracając szczególną uwagę na ryzyko dla drewnianych rzeźb.

Forma case study opartego o przykład Ołtarza Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie okazała się przystępna dla słuchaczy, z których większość pochodziła ze środowiska konserwatorskiego. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań!

Projekt Preludium 19, nr projektu 2020/37/N/HS2/01727, jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *