Aby z pasją zajmować się dziedzictwem kultury, trzeba czasami porzucić laboratorium i modele komputerowe i udać się „w teren”, by zachwycić się obiektami, o których zachowanie się troszczymy. Co więcej, nowi członkowie grupy, jakich zyskaliśmy w ostatnich miesiącach, potrzebują szansy, by poznać historię grupy i tematy z jakimi mierzyliśmy się w przeszłości, by odkryć szeroki horyzont możliwości w dziedzinie badań nad dziedzictwem kultury.
Z tego powodu zorganizowaliśmy wyjazd na Dolny Śląsk, gdzie prof. dr hab. Roman Kozłowski, długoletni lider naszej grupy, realizował w latach 1996-1998 swój pierwszy projekt z dziedziny nauki o dziedzictwie – „ENVIART Sztuczny marmur epoki baroku: wpływy środowiska, niszczenie, ochrona”, projekt 4. Programu Ramowego Unii Europejskiej.
Podążyliśmy w ślad za artystami epoki baroku – Michaelem Willmannem, autorem monumentalnych obrazów powstałych pod protekcją zakonu cystersów, i Ignacio Provisore, wybitnym sztukatorem.
Na trasie naszej wyprawy znalazło się: Muzeum Narodowe we Wrocławiu z wystawą „Willmann. Opus magnum”, Zamek Książ, Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie wraz z Mauzoleum Piastów Śląskich, obiektem badań i konserwacji w projekcie ENVIART, oraz Opactwo Cystersów w Lubiążu.
Wolne chwile były okazją do omówienia strategii działania w projektach, które prowadzimy obecnie – GRIEG-Craquelure, CollectionCare i SyMBoL. Czujemy się zmotywowani i jeszcze lepiej zintegrowani!