19. konferencja „Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków”

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się 19. konferencja o temacie „Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków”. To jedyna taka konferencja w Polsce gromadząca ekspertów z dziedziny: konserwatorów sztuki, naukowców z obszaru dziedzictwa kultury, a także studentów.

Jak postrzegamy obrazy przed i po renowacji? Pan Piotr Francuz wprowadził nas w tajniki percepcji dzieł sztuki

Dr hab. Łukasz Bratasz przewodniczył jednej z sesji, a goście, których zaprosił, uświadomili jak wiele różnych gałęzi nauki, niezwiązanych z chemią i fizyką, można wykorzystać w ochronie dziedzictwa kultury. Dzięki wykładowi dr. Janusza Czopa słuchacze zapoznali się z projektem powstającego Centralnego Magazynu Zbiorów Muzealnych. P. Piotr Francuz zaintrygował nas podchodząc do procesu odbioru dzieł sztuki z punktu widzenia kognitywistyki, a p. Wiesław Bartkowski wyjaśnił mechanizmy stojące za procesami „machine learning”, pomocnymi w katalogowaniu zbiorów. Taki nietypowy wstęp na pewno pomógł odświeżyć nasze spojrzenie na problemy, które rozwiązujemy na co dzień.

W kolejnej sesji dr Marcin Strojecki zaprezentował zebranym wyniki długofalowych badań prowadzonych w 12 kościołach, które pozwoliły jednoznacznie określić wpływ rodzaju ogrzewania na proces osadzania się cząstek na ścianach świątyń. Wierzymy, że dzięki ich rozpowszechnieniu większe grono osób decydujących o doborze ogrzewania będzie to robiło w sposób świadomy.

Na konferencji naszą grupę reprezentowały także: dr Lindsay Oakley i Magdalena Soboń.

Cieszymy się, że takie spotkania inspirują do ważnych dyskusji i są okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między projektem CRAQUELURE a innymi ośrodkami badań nad dziedzictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *