Nasi mentorzy, prof. Roman Kozłowski i prof. Łukasz Bratasz, są często zapraszani jako eksperci w dziedzinie prewencji konserwatorskiej do konsultacji różnych projektów, w tym tak ważnych jak budowa nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie.
Dzięki ich staraniom w Polsce powstał pierwszy pasywny magazyn dla zbiorów, który utrzymuje odpowiednie warunki (w szczególności niską temperaturę) bez wspomagania systemami klimatyzacyjnymi. Dzięki uprzejmości Panów Marcina Siei i Pawła Ząbczyńskiego z Archiwum i pod ich przewodnictwem mieliśmy okazję odwiedzić ich miejsce pracy i posłuchać, w jaki sposób rozwiązali zagadnienia techniczne wynikające z jak najlepszej troski o zgromadzone dokumenty.
Gmach, zgodnie z zaleceniami naszych profesorów, podzielono na dwie części – część magazynową ze zbiorami i część użytkową, w której znajdują się biura i czytelnie. Takie rozwiązanie pozwala niezwykle efektywnie kontrolować klimat w części magazynowej wyłącznie poprzez odpowiednią konstrukcję budynku, a dodatkowo zabezpiecza zbiory przed zagrożeniami związanymi z pożarem, awarią systemów klimatyzacyjnych itd.
To niezwykle ważne, gdyż kolekcja zawiera między innymi akt lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku!
To było niezwykłe doświadczenie, widzieć jak rezultaty badań naukowych przekładają się na rzeczywistość. A jeszcze tak niedawno staliśmy w kaskach na placu budowy!