Wymiany akademickie wracają! Gościmy dwie zagraniczne doktorantki

Wirus COVID-19 wywołał spory poślizg w wielu dziedzinach życia, w tym bez wątpienia w nauce. Ale czy można wyobrazić sobie świat nauki bez wymian akademickich i międzynarodowej współpracy?

Po ponad 1,5 roku od planowanych terminów nareszcie gościmy w naszej grupie dwie zagraniczne doktorantki w dziedzinie nauki w dziedzictwie kultury: Elenę Verticchio i Gwen dePolo.

Gwen jest studentką 4 roku  studiów doktoranckich na Northwestern University of Chicago (Uniwersytet Północno-Zachodni). Dołączyła do nas na tydzień dzięki projektowi NAWA, by poznać grupę, zapoznać się z realizowanymi przez nas projektami oraz przeprowadzić eksperyment polegający na mikroindentacji próbek farb olejnych w celu wyznaczenia ich odporności na kruche pękanie.

Próbki farb olejnych, które obecnie posiadamy w naszym laboratorium, to najstarsze tego typu próbki na świecie, przygotowane przez Mariona Mecklenburga przekazane nam dzięki uprzejmości dr. Laury Fuster López z UPV Universitat Politècnica de València

Elena jest studentką 3 roku  studiów doktoranckich na Sapienza Università di Roma (Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”). Tematem jej doktoratu jest klimat we wnętrzach historycznych włoskich bibliotek. W ramach doktoratu bierze udział w projekcie CollectionCare.
Elena spędzi z nami trzy miesiące, a jej celem jest pomiar sorpcji historycznych próbek papieru w warunkach różnej temperatury. Dzięki temu być może uda jej się zweryfikować i udoskonalić obowiązujące dotychczas równania, opisujące sorpcję.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *