Wymiana doświadczeń nad Sekwaną

Katarzyna Poznańska w ramach stypendium programu PROM wzięła udział w trzytygodniowym stażu w Laboratoire d’Archéologie Moléculaire et Structurale (LAMS) w Sorbonne Université dzięki gościnności prof. Maguy Jaber. Laboratorium LAMS specjalizuje się w badaniach materiałów i technikach stosowanych w obiektach dziedzictwa. Prowadzi badania dotyczące struktury i zachowania farb temperowych przy użyciu technik m.in. relaksometrii NMR oraz badań reologicznych w celu zrozumienia oddziaływań spoiwa i pigmentu. Wizyta umożliwiła wymianę wiedzy oraz doświadczeń w badaniach nad farbami temperowymi. Wykonano pomiary właściwości farb oraz przygotowano próbki farb temperowych, które przebadamy w naszym laboratorium.

W wolnym czasie nie mogło oczywiście zabraknąć wizyt w muzeach i poszukiwania krakelur na obrazach: średniowiecza w Musée de Cluny, Musée du Louvre, Musée d’Orsay.

Ponieważ kampus uniwersytetu znajduje się zaraz obok katedry Notre Dame, można było obserwować stan prac związanych z odbudowywaniem po pożarze w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *